Trójkąt Albert Sasko-Cieszyński « Grande Loge des Cultures et de la Spiritualité Polska ∴ Wielka Loża Kultur i Duchowości Polska
23398
post-template-default,single,single-post,postid-23398,single-format-standard,theme-hazel,hazel-core-1.0.5,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.7,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive
 
Albert-Kazimierz-Sasko-Cieszyński

Trójkąt Albert Sasko-Cieszyński

Z przyjemnością informujemy, że decyzją Rady Najwyższej G.:L.:C.:S.: na W.: Cieszyna powołany został czesko-polski trójkąt wolnomularski „Albert Sasko-Cieszyński”. Jego nazwa honoruje Brata Alberta Kazimierza Sasko-Cieszyńskiego – syna króla polskiego Augusta III, księcia cieszyńskiego, twórcę Albertiny we Wiedniu, członka Sz.: L.: „Pod Trzema Złotymi Mieczami” („Zu den drei Schwertern”) na W.: Drezna oraz protektora Lóż Wolnomularskich Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

 

Kim był Książe Albert Kazimierz Sasko-Cieszyński?

 

Albert Kazimierz Wettyn urodził się 11 sierpnia 1738 roku. Był synem polskiego króla Augusta III. W wyniku małżeństwa z Marią Krystyną, ulubioną córką cesarzowej Marii Teresy, która przekazała nowożeńcom Księstwo Cieszyńskie, Albert Kazimierz przyjął tytuł księcia sasko-cieszyńskiego.

 

W czasie swego długiego życia pełnił wiele dworskich, wojskowych i politycznych funkcji. Od 1760 roku był generałem porucznikiem w austriackiej armii, w latach 1765-1780 cesarskim namiestnikiem na Węgrzech, a od roku 1781 do 1791 generalnym gubernatorem austriackich Niderlandów. Tam też wraz z małżonką rozwinął niezwykłą pasję kolekcjonerską, skupując we Włoszech, Francji, Anglii i innych krajach 30.000 rysunków i grafik autorstwa 14.000 najznamienitszych artystów. W efekcie tego powstały największe w świecie zbiory graficzne, istniejące po dziś dzień w Wiedniu, zwane od imienia swego założyciela „Albertina”.

 

Albertina we Wiedniu. Z lewej pomnik Alberta Kazimierza, Księcia Sasko-Cieszyńskiego. Źródło: Wikipedia

Albertina we Wiedniu. Z lewej pomnik Alberta Kazimierza, Księcia Sasko-Cieszyńskiego. Źródło: Wikipedia

 

Poprzez konsekwentną politykę gospodarczą, naciskowi na rozwój oświaty i przemysłu, małżonkowie doprowadzili do znacznego wzrostu znaczenia politycznego i gospodarczego Księstwa Cieszyńskiego w tej części Europy. W 1772 założyli hutę żelaza i kuźnię w Ustroniu, w 1779 manufakturę tekstylną w nowej dzielnicy Cieszyna zwanej Saską Kępą, a w roku 1806 hutę w Baszce koło Frydku. W 1774 roku na teranie całego księstwa wprowadzony został obowiązek szkolny, prawie całkowicie likwidujący analfabetyzm wśród ludności. Małżonkowie planowali także przebudowę cieszyńskiego zamku, gdzie zamierzali umieścić swe zbiory. Plany te udaremniła niespodziewana śmierć Marii Krystyny.

 

Krypta Marii Krystyny autorstwa Antonio Canovy; źródło: Wikipedia

Krypta Marii Krystyny autorstwa Antonio Canovy. Źródło: Wikipedia

 

Za czasów księcia Alberta Kazimierza w 1775 roku uruchomiono międzynarodowe targi w Cieszynie, które miały pomóc w integracji przyłączonej niedawno Galicji z resztą krajów monarchii. W tym samym roku zaczęto budować „cesarską drogę”, która połączyła Wiedeń z Lwowem przez Cieszyn i Bielsko, zaprowadzono też stałe połączenia pocztowe. W 1779 roku odbył się w Cieszynie kongres pokojowy kończący tzw. wojnę o sukcesję bawarską. Po raz kolejny Cieszyn stał w centrum zainteresowania Europy, kiedy w 1805 roku, po klęsce wojsk austriackich w wojnie z Napoleonem, był przez kilka tygodni tymczasową stolicą monarchii, bowiem przeniósł się do niego dwór uciekający z Wiednia. Warto także wspomnieć, że książę był w 1805 roku założycielem pierwszych w Wiedniu nowoczesnych wodociągów, funkcjonujących po dziś dzień pod nazwą „Wodociągów Albertyńskich” (Albertinische Wasserleitung). Książę Albert Kazimierz Sasko Cieszyński zmarł w roku 1822 pozostawiając Księstwo Cieszyńskie swemu adoptowanemu synowi, arcyksięciu Karolowi Ludwikowi Habsurgowi (1771-1847).

 

B.: Książe Albert Kazimierz Sasko-Cieszyński

 

Książę Albert Kazimierz został inicjowany do Wolnomularstwa w 1764 roku, w  Sz.: L.: “Pod Trzema Złotymi Mieczami” na W.: Drezna. Jest to druga, po Sz.: L.: “Loge d’Hambourg” (Następnie “Absalom pod Trzema Pokrzywami”) na W.: Hamburga, najstarsza loża w Niemczech. Jego osoba mocno napędzała rozwój Masonerii nie tylko w Dreźnie, ale także w Pradze, Bratysławie i Wiedniu. Praska loża “Casmir wśród Trzech Koronowanych Gwiazd i Trzech Koronowanych Kolumn”, oraz wiedeńska “Albert pod Złotym Hełmem” przyjęły swoje nazwy od pierwszego i drugiego imienia Alberta Kazimierza.

 

Historyczna siedziba loży Zu den drei Schwertern na W.: Drezna. Źródło: www.schwerterloge.de

Historyczna siedziba loży Zu den drei Schwertern na W.: Drezna. Źródło: www.schwerterloge.de

 

Więcej na ten temat przedstawimy w kolejny artykule.

 

B.: Jerzy, B.: Dawid


Obraz tytułowy:
Albert Kasimir August Herzog von Sachsen Teschen

Źródła:

Albert Kasimir August Herzog von Sachsen Teschen
Die Wiener Albertina: das Werk eines Freimaurers
Szlak Książąt Cieszyńskich – Habsburgowie

3 komentarze

  • leszek

    31.07.2018 at 00:12 Odpowiedz

    w cieszynie byla rowniez loza,czy sa dane ilu i jacy mieszkancy naszego ksiestwa byli jej czlonkami

    • GLCS

      27.08.2018 at 00:27 Odpowiedz

      Niestety nie posiadamy informacji na ten temat. Można jedynie przypuszczać, że z uwagi na znaczenie miasta w Monarchii Austro-Węgierskiej, loża/loże w Cieszynie istniały. Jeśli jest Pan w posiadaniu jakichkolwiek informacji na ten temat, prosimy o kontakt z naszym sekretariatem: sekretariat@glcs.pl. Z góry dziękujemy za każdy szczegół.

  • Maks Kapalski

    25.05.2023 at 09:27 Odpowiedz

    Nie istnieją raczej żądne informacje aby w Cieszynie była loża. Była natomiast organizacja znana jako Szlarafia. Jest ona często z lożą mylona.

Post a Comment