Archeologia Masonerii II - Prefiguracje zapomnianych symboli - Marek Kołyszko « Grande Loge des Cultures et de la Spiritualité Polska ∴ Wielka Loża Kultur i Duchowości Polska
24231
post-template-default,single,single-post,postid-24231,single-format-standard,theme-hazel,hazel-core-1.0.5,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.7,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive
 
Marek Kołyszko - Archeologia Masonerii II - Prefiguracje zapomnianych symboli

Archeologia Masonerii II – Prefiguracje zapomnianych symboli – Marek Kołyszko

O czym w 2 części (opis części 1 można znaleźć TUTAJ)

 

W wolnomularstwie symbole mają, w zawoalowanej formie, ułatwić zapamiętywanie nauk związanych z kolejnymi stopniami wtajemniczenia. Jakże trafne jest zdanie renegata wolnomularskiego Faӱ: „Każde masońskie słowo jest symbolem”. Bogactwo ważkich komponentów działa inspirująco. Pozwala bowiem na odkrywanie całego bogactwa treściowego. Istotne treści zostaną odkryte przez jednych, ale dla drugich pozostaną za nieprzejrzystą zasłoną. Oznacza to, że niejednoznaczność i niedookreśloność, które  cechują symbol i dają emocjonalną przygodę ze stopniowego rozumienia przekazu.

 

W wolnomularstwie dominują elementy graficzne, których przekaz symboliczny twórca chce przekazać oglądającemu. Warstwy znaczeniowe symbolu nie muszą się pokrywać z tą, która była oczywista wiele wieków temu. Oczywiście nie zawsze jest ona zmienna. Pogląd ten uzasadnia tytuł serii: „Archeologia masonerii”. Badanie początków symboli, to tak jak odsłanianie kolejnych warstw (jak w archeologii), w poniższym ujęciu warstw znaczeniowych. I nie są to rozważania zamknięte.

 

W drugiej części „Archeologii Masonerii” zostały poruszone zagadnienia pochodzenia i występowania symboli powszechnych w masonerii anglosaskiej, a marginalne w wolnomularstwie romańskim, przede wszystkim francuskim; symbolikę drabiny i związanej z nią symbolicznie tęczą, gestu dłoni w uścisku, serca, punktu w okręgu, koguta, klepsydry, uroborosa i korony.

 

„Książka Marka Kołyszki może posiadać wielorakie zastosowanie. Nie ulega wątpliwości, że wnikliwość autora pomoże czytelnikom w pogłębieniu i zrozumieniu wiedzy o masonerii i jej symbolice (…) Zawarte w niej treści odkryją adepci i pasjonaci historii. Meritum publikacji wsparte ilustracjami, może stać się ciekawą inspiracją badawczą dla antropologów kultury, socjologów, psychologów społecznych i teologów” – z recenzji wydawniczej dra Adama Węsierskiego.

 

Marek Kołyszko – Pracownik Instytutu Archeologii UMK w Toruniu. W kręgu jego zainteresowań pozostają: staurologia – zwłaszcza krzyże karawakowe, dewocjonalia końca XVI–XVIII wieku, konserwacja zabytków metalowych, monet antycznych, nowe techniki i technologie stosowane w konserwacji zabytków metalowych. Autor kilkudziesięciu zrealizowanych projektów konserwatorskich w kraju i za granicą, m.in. konserwacji „skarbu z Ptolemais” przeprowadzonej w Libii w latach 2008-2009. Autor kilkudziesięciu publikacji. Członek Rady Naukowej do Badań Interdyscyplinarnych Piastowskiego Dziedzictwa Kulturowego Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Zespołu do Badań Średniowiecznego i Nowożytnego Torunia oraz Rady Muzealnej Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach.

 

Książkę można kupić za pośrednictwem strony wydawnictwa Les Amis Réunis Publishing.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z częścią pierwszą Archeologia Masonerii, której opis można znaleźć TUTAJ.

No Comments

Post a Comment