Miecze, gladiusy i sztylety - Michel Renonciat « Grande Loge des Cultures et de la Spiritualité Polska ∴ Wielka Loża Kultur i Duchowości Polska
24013
post-template-default,single,single-post,postid-24013,single-format-standard,theme-hazel,hazel-core-1.0.5,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.7,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive
 
Miecze, gladiusy i sztylety - Michel Renonciat

Miecze, gladiusy i sztylety – Michel Renonciat

Na rynku literatury masońskiej ukazała się długo oczekiwana książka Michela Renonciat’a pt. “Miecze, gladiusy i sztylety”. Jest to obszerna i pięknie wydana praca z ponad 500 ilustracjami oraz tekstami poświęconymi masońskiej broni białej. François Geissmann i Marc-Henri Cassagne, kuratorzy Museum Grande Loge Nationale Française w Paryżu, tak ją recenzują:

 

„Książka <<Miecze, gladiusy i sztylety>> Michela Renonciat’a wprost „wycina” zwykłe prace poświęcone masonerii. Po raz pierwszy bowiem pokazano tak szeroką panoramę tematu nieodkrytego nie tylko przez masonów i kolekcjonerów broni białej, ale również przez osoby zainteresowane masońską historią i symboliką.

 

Pokojowe użycie broni białej podczas masońskich ceremonii jest historyczną cechą masonerii francuskiej. Kiedy w latach 1725-30 we Francji pojawiła się masoneria, zasada równości braci zetknęła się z nierówną organizacją społeczeństwa, której widocznym symbolem było noszenie miecza zarezerwowanego jedynie dla szlachty. Geniusz miał wówczas ustanowić „równość płynącą z góry”: nie przez zakazanie szlachcicom noszenia miecza w loży, ale przez rozszerzenie tego przywileju na wszystkich murarzy, zarówno tych szlachetnie urodzonych jak i zwykłych obywateli.

 

Rycerska broń par excellence – miecz – wpasował się w praktykę masońską tym mocniej, że w różnych obrzędach, które rozwinęły się w XVIII wieku, francuskie wolnomularstwo czerpało z symboliki handlowej, architektonicznej i rycerskiej. Było to duchowe rycerstwo, które uwzniośla wielowymiarowego człowieka ku osobistemu spełnieniu, a tym samym ku doskonaleniu ludzkości.

 

Książka pokazuje, jak wiele dzieli masońskie zwyczaje i obrzędy od antymasońskiej fantazji o „sztylecie Kadosha”. Michel Renonciat zatapia czytelnika w samym sercu duchowości masońskiej, która w rękach mistrza loży symbolizowana jest przez młotek mocy doczesnej oraz płonący miecz mocy duchowej.

 

Książkę w języku francuskim można kupić bezpośrednio na stronie wydawnictwa: LINK

 


 

Michel Renonciat – to uznany na całym świecie specjalista w dziedzinie broni starożytnej, certyfikowanym przez francuskie Muzea Narodowe konserwatorem dziedzictwa w dziedzinie starożytnych dzieł sztuki i starożytnej broni.

 


 

 


 

Spis Treści:

 

Wstęp
Na początku był gladius
Miecz, sztylet i gladiusy w starożytnych tekstach i tekstach religijnych
Miecz i gladius są symbolami
Miecz i Krzyż / Sprawiedliwość / Waga / Męczennicy
Od kuźni do sprzedawcy mieczy
Kuźnia
Alchemia
Wytwórcy i sprzedawcy broni masońskiej
Gladius i sztylet w rytuałach i rytach
Znaki masońskie
Ryty
Rytuały
Dachówki
Tajemnica masońska
Profania i Świętość
Tytulatura
Pasowanie i Płonące Ostrze
Podsumowanie dachówek w różnych rytach
Miecz w loży
Miecz albo gladius Czcigodnego Mistrza
Miecze najwyższych warsztatów
Miecze lóż wojskowych
Miecze słynnych postaci historycznych

 


 

Obraz tytułowy: Wydawnictwo NUMERILIVRE

Zdjęcia: Wydawnictwo NUMERILIVRE

No Comments

Post a Comment