„Postęp i Dojrzałość” – apel Wielkiego Mistrza po seminarium G:.L:.C:.S:. « Grande Loge des Cultures et de la Spiritualité Polska ∴ Wielka Loża Kultur i Duchowości Polska
22875
post-template-default,single,single-post,postid-22875,single-format-standard,theme-hazel,hazel-core-1.0.5,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.7,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive
 
The Tower of Babel by Pieter Bruegel the Elder (1563)

„Postęp i Dojrzałość” – apel Wielkiego Mistrza po seminarium G:.L:.C:.S:.

Marcel Laurent, Wielki Mistrz G.:L.:C.:S.:

Marcel Laurent, Wielki Mistrz G∴L∴C∴S∴

W dniach 5-6 lutego odbyło się po raz dziesiąty z rzędu w Saint Germain pod Paryżem doroczne seminarium Wielkiej Loży Kultur i Duchowości. Sto pięćdziesięcioro Braci i Sióstr należących do naszej Obediencji postawiło kolejne kroki na ścieżce wolnomularskiej.

 

Ponownie zawdzięczamy sukces tego seminarium zaangażowaniu tych Braci i Sióstr, którzy dołożyli starań, aby zaaranżować świątynie, przygotować i wesprzeć Braci i Siostry, których tegoroczne seminarium bezpośrednio dotyczyło oraz tych, którzy poświęcili swój czas na przekazanie swojej wiedzy i poprowadzenie prac lóż niebieskich i stopni wyższych w atmosferze Braterstwa.

 

Musimy nauczyć się tego, jak stosować w radości rygor, który nie może stać się surowością i życzliwość, której nie można mylić z pobłażliwością oraz tego, jak obie zrównoważyć. Wszelkiego rodzaju organizacje potrzebują jasnych reguł, lecz muszą także równolegle do nich zachować odpowiednią wrażliwość i roztropność.

 

Inicjacyjne podniesienie naszych Sióstr i Braci jest sprawiedliwą nagrodą za pracę, którą wykonali, za ich zapał, dobre postępowanie i wolę doskonalenie się.

 

Stanowi ono również, dzięki oferowanym narzędziom i poszanowaniu rytuałów, zachętę do poszukiwań i badań, których cel polega na zgłębieniu wiedzy, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i grupowym, bez tabu, bez ideologizacji, bez dogmatyzmu czy zamknięciu się na świat zewnętrzny.

 

To zamknięcie jest bowiem pokusą, która zagraża wszystkim narodom i, w pewnym sensie, wszystkim organizacjom zrzeszającym ludzi. Bądźmy ostrożni, ponieważ to zamknięcie łączy się bardzo często z odrzuceniem drugiego człowieka. Musimy takiemu odrzuceniu koniecznie przeciwstawiać się, dzięki bezustannej praktyce cnót, które nas łączą: Tolerancji, Dialogu i Braterstwa.

 

Kultury, z którymi obcujemy, liczne i różnorodne, aspirują na swój sposób wszystkie do uniwersalizmu i ideowości oraz nadają sens naszemu życiu i naszemu zaangażowaniu, gdy idą w parze z Laickością, która stanowi podstawę naszego społeczeństwa.

 

Marcel Laurent
Wielki Mistrz G:.L:.C:.S:.

No Comments

Post a Comment