Wielka Loża Kultur i Duchowości ma już 20 lat! « Grande Loge des Cultures et de la Spiritualité Polska ∴ Wielka Loża Kultur i Duchowości Polska
24136
post-template-default,single,single-post,postid-24136,single-format-standard,theme-hazel,hazel-core-1.0.5,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.7,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive
 
Château de Condé-Sainte-Libiaire

Wielka Loża Kultur i Duchowości ma już 20 lat!

W zieleni i we wspaniałych salach zamku Château Condé-Sainte-Libiaire w dniach 10-11 czerwca 2022 r. odbyło się doroczne seminarium G∴L∴C∴S∴. Data bardzo szczególna, ponieważ w tym roku obchodzimy dwudziestą rocznicę powstania G∴L∴C∴S∴. Dwadzieścia lat istnienia i postępu, który zachwyca ponad 1300. członków w lożach znajdujących się w różnych częściach świata: we Francji, w Polsce, na Polinezji, w Nowej Kaledonii, a także w Afryce…

 

Seminarium jest przyjęciem na różne stopnie R∴S∴D∴ i U∴ Sióstr i Braci, których praca została uznana przez Radę Najwyższą – w przypadku stopni wysokich – lub przez Wielkiego Mistrza i jego Kolegium – w przypadku stopni symbolicznych.

 

Ta kilkudniowa uroczystość jest otwierana na 33. stopniu przez Suwerennego Wielkiego Komandora i członków Najwyższej Rady Kultur i Duchowości, a następnie ceremonie przyjęcia są przeprowadzane „w dół”, przechodząc przez 32. stopień, 30. stopień, 28. stopień, 25. stopień itd. aż do 4. stopnia – Tajnego Mistrza. Stopnie te są przede wszystkim są doświadczane. Przejścia do stopnia Czeladnika i podniesienia do stopnia Mistrza są dokonywane przez Wielkiego Mistrza i jego Kolegium, przy czym Mistrzowie są podnoszeni przez Wielkiego Mistrza 33-go stopnia, aby podkreślić jedność wszystkich Braci i Sióstr oraz ciągłość Obrządku.

 

171. Braci i Sióstr wszystkich stopni spotkało się w ten weekend, każdy w noszący odznaczenia swojego stopnia, aby umocnić braterstwo i równość, co wymagało dostatecznie dużo przestrzeni. Przekształcenie dużych sal bankietowych pałacu Château Condé-Sainte-Libiaire w świątynie przystosowane do przeprowadzania ceremonii wymagało z pewnością wielu prac przygotowawczych, ale w takim otoczeniu dało wspaniały efekt.

 

Oprócz świątyń potrzebne były pomieszczenia, w tym przypadku salony, w których można by przeprowadzać nauczanie, które w G∴L∴C∴S∴ koniecznie poprzedza przyjęcie w wyższym stopniu. Posłuszeństwo kładzie duży nacisk na przekaz braterski. Dlatego też odbiorcy są odpowiednio przygotowywani do ich przyjęcia, słuchając, zgodnie z tradycją, starszych, którzy z życzliwością i autentyzmem udzielają wiedzy i rad, aby wyjaśnić im drogę wtajemniczenia i symboliczne znaczenie różnych stopni, do których przystępują.

 

Ze względu na młody wiek członków G∴L∴C∴S∴ przybyło około dziesięciu instruktorów wysokiej rangi z innych Obediencji, którzy uważają, że ich masońskim zobowiązaniem jest (również) udział w przekazywaniu nauk R∴S∴D∴ i U∴, oraz aby dać świadectwo żywotności Szkotyzmu.

 

W ten weekend W∴A∴W∴ i L∴ był na miejscu: pogoda była wspaniała, a ogrody zamkowe z wieloma, ocienionymi parasolami, stolikami gościły nie tylko posiłek, który pozwolił na wymianę i rekreację, ale także grupy, które wolały przebywać na świeżym powietrzu niż w salonach, aby udzielać i przyjmować szkolenia.

 

Wielu ubolewało nad faktem, że w ciągu roku odbywa się tylko jedno seminarium! Cóż, radość z bycia razem bowiem nigdy się nie nuży. Być może nie znają oni również łacińskiego przysłowia, które mówi: „Bez nadmiaru człowiek żyłby sto lat”.

 

C. Laporte i J.-F. Maury

No Comments

Post a Comment