Jak zostać Wolnomularzem « Grande Loge des Cultures et de la Spiritualité Polska ∴ Wielka Loża Kultur i Duchowości Polska
23662
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-23662,theme-hazel,hazel-core-1.0.5,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.7,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive
 

Jak zostać Wolnomularzem/ Wolnomularką?

G∴L∴C∴S∴ twierdzi, że tradycja, dorobek kulturowy, poglądy i zasady Ruchu Wolnomularstwa Powszechnego dają się pogodzić z wymogami współczesnego świata.

G∴L∴C∴S∴ utrzymuje, że kierowanie się sumieniem wymaga wiedzy, że przestrzegając reguł należy starać się o ich zrozumienie oraz okazywać zainteresowanie, i że nauka powinna trwać przez całe życie.

G∴L∴C∴S∴ zachowuje nieustanną więź ze wszystkimi Wolnomularzami wszystkich czasów, którym zawdzięcza swoje przekonania i dzięki czemu zachowuje żywotność, czerpiąc z mądrości wszelkich Mistrzów, począwszy od operatywnych początków Wolnomularstwa. Zachęca do studiów krytycznych nad Wolnomularstwem, a niekiedy nawet do podważania jego ksiąg i tradycji; Myśl Wolnomularską należy poddawać refleksji uwzględniającej współczesne warunki.

G∴L∴C∴S∴ studiuje teksty założycielskie oraz wywodzące się z nich zwyczaje i obrzędy, rozpatrując je w perspektywie podstawowego celu, jakim jest Moralne i Intelektualne Doskonalenie Ludzkości.

G∴L∴C∴S∴ jest otwarta na wszystkich i wszystkie, którzy, bez względu na przekonania i pochodzenie, chcą się w dobrej wierze do niej przyłączyć.

G∴L∴C∴S∴ głosi ważność i konieczność dialogu z osobami o odmiennych poglądach oraz domaga się uznania zupełnej równości mężczyzn i kobiet we wszystkich przejawach życia (zarówno wolnomularskiego jak profańskiego).

G∴L∴C∴S∴ obrazuje wolnomularski pluralizm czasów obecnych: wyczulenie na różnorodne sprawy, rozmaite podejście do zwyczajów i rytuałów.

G∴L∴C∴S∴ jest światłym ruchem, w którym szanuje się osobiste wybory każdej osoby.

G∴L∴C∴S∴ jest obediencją, w której Duch Wolnomularstwa jest żywy i czynny, i która przywiązuje najwyższą wagę do wychowania, kształcenia i studiów.

G∴L∴C∴S∴ twierdzi, że aby stać się wolnomularzem, nie wystarczy jedynie Inicjacja, ale że osiąga się to wskutek przekazu, i że każdy, kto osiągnął jakiś poziom wiedzy, może jej nauczać i przekazywać ją innym.

G∴L∴C∴S∴ domaga się osobistego zaangażowania we wszelkie godziwe sprawy, solidarności z najbardziej potrzebującymi, jak również wspierania prawa, sprawiedliwości i świeckości, co stanowi istotę bycia wolnomularzem.

G∴L∴C∴S∴ tworzy społeczność kobiet i mężczyzn, w której obowiązuje bezwzględna równość między wszystkimi jej członkami i członkiniami, bez względu na ich doświadczenie i wiedzę, dziedzictwo kulturowe lub pochodzenie społeczne, a której celem jest wspólne wytyczanie dróg Wolnomularstwa współczesnego i przyszłego.

about_img_1