Reguła « Grande Loge des Cultures et de la Spiritualité Polska ∴ Wielka Loża Kultur i Duchowości Polska
23633
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-23633,theme-hazel,hazel-core-1.0.5,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.7,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive
 

Reguła

1.

Wolnomularstwo jest Braterską Wspólnotą Inicjacyjną, która za swój tradycyjny fundament ma wiarę w Siłę Najwyższą nazywaną przez Wolnomularzy Wielkim Architektem Wszechświata.

2.

Wolnomularstwo opiera się na „Starych Powinnościach” i „Landmarkach”, w szczególności na tych, które formułują bezwzględny nakaz szacunku wobec tradycji właściwych dla Zakonu oraz na tych, które dotyczą regularności jego Jurysdykcji.

3.

Wolnomularstwo jest Zakonem, do którego mogą należeć jedynie ludzie wolni i godni szacunku, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, którzy zobowiązują się wypełniać w życiu codziennym ideały Pokoju, Miłości i Braterstwa.

4.

Wolnomularstwo ma na celu nieustanne doskonalenie moralne swoich członków, a przez nich doskonalenie całej Ludzkości.

5.

Wolnomularstwo nakazuje wszystkim swoim członkom dokładne oraz skrupulatne przestrzeganie rytuałów i symboli, które stanowią dostęp do Wiedzy na właściwej dla siebie drodze duchowości, inicjacji i tradycji.

6.

Wolnomularstwo nakazuje swoim członkom wzajemny szacunek wobec poglądów politycznych i religijnych. Zakazuje wszelkich wewnętrznych dyskusji i sporów natury politycznej i religijnej, gdyż dzięki temu może pozostawać stałym Centrum Braterskiego Związku, w którym panuje tolerancja, zrozumienie i harmonia pomiędzy kobietami i mężczyznami, którzy inaczej pozostaliby sobie obcy.

7.

Wolnomularze przyjmują Obowiązki wynikające z Ksiąg Świętych Praw znajdujących się w kufrze, a mianowicie Tory, Biblii, Koranu i Białej Księgi (symbolizującej pozostałe filozofie), by składanym nań przysięgom nadać charakter uroczysty, sakralny i niepodważalny w ich trwaniu.

8.

Wolnomularze gromadzą się poza zasięgiem świata profanów, w Lożach, w których zawsze są widoczne Trzy Wielkie Światła Zakonu: Księgi Świętych Praw (Tora, Biblia, Koran oraz Biała Księga), Węgielnica i Cyrkiel, aby pracować gorliwie i wytrwale zgodnie z rytem oraz zasadami i regułami zawartymi w Konstytucji i Regulaminach Generalnych Obediencji.

9.

Wolnomularze mogą przyjmować do swoich Lóż wyłącznie pełnoletnie kobiety i pełnoletnich mężczyzn o doskonałej reputacji, będących ludźmi honoru, lojalnych i dyskretnych, godnych pod każdym względem miana Siostry lub Brata i zdolnych do dostrzeżenia granic człowieczeństwa w zderzeniu z bezkresną siłą Wieczności.

10.

Wolnomularze kultywują w swoich Lożach miłość do Ojczyzny, poszanowanie prawa stanowionego i szacunek dla władzy konstytucyjnej. Uznają i honorują Pracę we wszystkich jej formach za najwyższy obowiązek istoty ludzkiej.

11.

Wolnomularze stanowią aktywny przykład godnej, rozsądnej i obywatelskiej postawy, dzięki czemu Zakon promieniuje na zewnątrz, zachowując przy tym wolnomularską dyskrecję.

12.

Wolnomularze z należytym szacunkiem winni okazywać sobie wzajemną pomoc i obronę braterską. Kultywują sztukę zachowania we wszystkich sytuacjach spokoju i równowagi niezbędnych do sprawowania pełnego panowania nad sobą.

about_img_2