Konsekracja nowych lóż w Polsce « Grande Loge des Cultures et de la Spiritualité Polska ∴ Wielka Loża Kultur i Duchowości Polska
24290
post-template-default,single,single-post,postid-24290,single-format-standard,theme-hazel,hazel-core-1.0.5,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.7,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive
 
Wystrój loży Srebrna Grota na W.: Tarnowskich Górach

Konsekracja nowych lóż w Polsce

Historia, tradycja i duma są trwałymi elementami, które kształtują społecznego ducha i wspierają jego rozwój. W Polsce, kraju o bogatej historii i kulturze, istnieją tajemnicze instytucje, które od wieków przyczyniają się do formowania elit intelektualnych i moralnych. Jednym z takich niezwykłych środowisk jest wolnomularstwo i z tego powodu konsekracja 27 maja 6023 A.: L.: dwóch nowych lóż niebieskich – „Srebrna Grota” na W.: Tarnowskich Gór oraz „Albert Sasko Cieszyński” na W,.: Cieszyna – to wydarzenie godne uwagi i refleksji.

 

Wolnomularstwo jako droga duchowa

 

Wolnomularstwo, choć otoczone pewną aurą tajemnicy, jest filozoficznym i moralnym ruchem, który pragnie kształtować uczestników w duchu tolerancji, braterstwa, i poszukiwania prawdy. Od wieków stanowiło miejsce spotkań osób, które pragnęły się rozwijać duchowo i intelektualnie, w oparciu o zasady etyki i moralności. Dlatego konsekracja nowych lóż G.: L.: C.: S.: w Polsce to moment, który łączy przeszłość z teraźniejszością, a także wskazuje na przyszłość, w której wartości te nadal odgrywają znaczącą rolę.

 

Loża „Srebrna Grota” na W.: Tarnowskich Gór

 

Tarnowskie Góry, znane ze swojego bogactwa historycznego i kulturowego, w minionym tygodniu stały się miejscem narodzin loży „Srebrna Grota” (fr. La Grotte d’Argent). Ta wyjątkowa instytucja wolnomularska jest świadkiem kontynuacji tradycji wolnomularstwa na Śląsku, a jej konsekracja to akt, który potwierdza jej rolę w rozwijaniu ducha braterstwa i moralności. Nazwa „Srebrna Grota”, oprócz oczywistego odwołania do tarnogórskich tradycji górnictwa srebra, nawiązuje przede wszystkim do początków wolnomularstwa w Tarnowskich Górach i loży św. Jana „Srebrna Skała” (niem. „Silberfels”). Mamy nadzieję, że od dziś będzie to to miejsce, gdzie Siostry i Bracia będą się spotykać, aby prowadzić duchowe poszukiwania i angażować się w działalność na rzecz postępu ludzkości.

 

Loża „Albert Sasko Cieszyński” na W.: Cieszyna

 

Ponad 80 km na południe od Tarnowskich Gór znajduje się Cieszyn, stare, malownicze miasto leżące na granicy Polski i Czech. Teraz stało się miejscem narodzin kolejnej loży G.:L.:C.:S.: – „Albert Sasko-Cieszyński” (fr. Albert de Saxe-Teschen). Siostry i Bracia, którzy chcą pracować na W.: Cieszyna obrali na patrona loży postać B.: Księcia Alberta Sasko-Cieszyńskiego, jednego z czołowych, europejskich wolnomularzy przełomu XVIII i XIX wieku, kolekcjonera sztuki i twórcy wiedeńskiej Albertiny oraz przede wszystkim sprawnego władcy księstwa cieszyńskiego, którego od wieków Cieszyn był stolicą. Powołanie tej nowej to wydarzenie o szczególnym znaczeniu, które dowodzi, że duch wolnomularstwa nad Olzą jest znów żywy i przyczynia się do rozwoju jednostek oraz społeczeństwa jako całości.

 

Konsekracja jako akt upamiętnienia i inspiracji

 

Konsekracja lóż „Srebrna Grota” na W.: Tarnowskich Gór oraz „Albert Sasko Cieszyński” na W.: Cieszyna zebrało w Brater.: Łańcuchu SS.: i BB.: z wielu lóż G.: L.: C.: S.:, w tym aktualną Wielką Mistrzynię zakonu Christine Sauvagnac, byłego Wielkiego Mistrza Marcela Laurenta oraz dygnitarzy z zaprzyjaźnionych lóż i obediencji. Było nie tylko ważne wydarzenie dla polskiego wolnomularstwa, ale także moment, który inspiruje do refleksji nad wartościami, które są fundamentem naszego społeczeństwa. To także okazja do upamiętnienia ducha przodków, którzy w przeszłości pielęgnowali te same ideały braterstwa i moralności.

No Comments

Post a Comment